Category: Elektro

Ušetřete výměnou elektrických spotřebičů

V podstatě každá normálně fungující domácnost má rok, co rok vyšší a vyšší výdaje za elektřinu. Není to dáno tím, že si Češi kupují domů stále více elektrických spotřebičů, ale hlavně zdražováním elektrické energie. Proto, abyste dokázali docílit dostatečně velké úspory, je nutné udělat dvě základní věci. Jednak používat daleko spořivější zdroje světla, například LED žárovky, a také si, pokud možno nakoupit elektrospotřebiče nové generace, které již nemají tak velké nároky na elektřinu.
dvoudvéřová lednice

Čím méně, tím lépe

Vyměnit každý typ starého spotřebiče za nový by bylo asi přeci jen finančně dost náročné. Proto to udělejte buďto postupně tempem, které vaše peněženka vydrží nebo si pořiďte více multifunkčních přístrojů, které dokáží zastat práci za více spotřebičů najednou. Perfektním příkladem jsou nejnovější mikrovlnné trouby, které nabízejí často i v základních verzích celou řadu zajímavých funkcí, díky čemuž dokáží nahradit například domácí gril. Přičemž jsou samozřejmě daleko úspornější.
kytka na lednici
Chladničky
Mikrovlnnou troubu, topinkovač nebo třeba kávovar používáte jednou za čas, ale kupříkladu takovou chladničku i s mrazákem musíte mít zapnutou 24 hodin denně. Zde jsou ztráty nejvyšší, zvláště u starších verzí. Některé nové modely by se však také nedokázaly dostat do katalogu úsporných spotřebičů. Proto musíte hledat přístroj, který disponuje specifickým označením „no frost“. Tyto typy chladniček, respektive mrazáků, jsou daleko šetrnější k financím svého majitele. Jejich velkým plusem totiž je, že se v nich vůbec nevytváří námraza nebo jenom sporadicky. Námraza je sama o sobě problém, který není tak jednoduché odstranit. Navíc se jedná o element, co chladničku velice zatěžuje a tím přispívá k velké spotřebě elektrické energie. Rovněž byste si neměli kupovat ten největší typ na trhu, ale raději dát přednost menší verzi, zvláště, bydlíte-li sami nebo v páru a tolik místa na jídlo přeci jen nepotřebujete.

iiq.cz