Category: Zboží

Vyrobte si bylinkový sirup proti kašli

Kašel je sám o sobě nepříjemný, přesto však plní pro naše tělo a zdraví důležitou funkci. Kašel totiž zbavuje lidské tělo nežádoucích částic, které se mohou vyskytnout. A nemusí se jednat pouze o takové dráždivé elementy, jako je prach, anebo hleny. Podráždit naše dýchací ústrojí může i kouř, anebo chlad. Může se jednat vlastně o cokoliv.

květ


Kašel jako příznak nemoci


ü  Kašel se však stává nežádoucím, pokud je příznakem onemocnění horních cest dýchacích.

ü  Jednou z příčin je takzvaná zadní rýma, kdy dochází k zatékání hlenu.

ü  Další příčinou kašle může být zánět dutin.

ü  K dalším příčinám patří astma.

ü  Může jít také o reflexní chorobu jícnu.

 

·         Pokud je kašel suchý a dráždivý, je třeba jej tlumit.

·         Pokud dochází k vykašlávání hlenu, snažíme se jej zředit pro jeho lepšímu vykašlávání.


Jaké bylinky jsou vhodné


ü  Pro léčbu kašle všech uvedených příznaků existuje na světě mnoho bylinek. Na našem území je asi nejznámější jitrocel kopinatý. Jitrocel v sobě obsahuje sliz, jenž hlen ředí a podporuje samotné vykašlávání.

ü  Další významnou bylinkou, která usnadňuje vykašlávání hlenu, je proskurník lékařský. Proskurník totiž obsahuje slizy, které usnadňují odkašlávání a tlumí dráždění sliznic.

rostlina


ü  V lidovém léčitelství je nezastupitelný také devětsil lékařský. Je léčivou bylinou, která pomáhá při tišení dráždivého kašle, i při astmatu a uvolňuje křeče průdušek.

ü  K léčivým bylinkám můžeme připočítat i tymián, který obsahuje silice pomáhající při léčbě kašle. Zároveň také mírní průběh kašle. Silice z tymiánu jsou vhodné též k inhalacím.


ü  Stejně jako tymián, stejné silice obsahuje též mateřídouška obecná. Tyto silice velice dobře napomáhají rozpouštět hleny.

ü  Další významnou bylinkou proti kašly je divizna velkokvětá. Divizna obsahuje třísloviny a saponiny, které jsou důležitou složkou při léčbě kašle. Tím působí na suchý i vlhký kašel. Podporuje zředění hlenu a tím i lepší vykašlávání.

iiq.cz